DOLAR 16,9681 0.77%
EURO 17,4086 -0.87%
ALTIN 961,50-1,64
BITCOIN 334514-0,24%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Millî Eğitim Bakanlığı İngilizce öğretmenleri, Türkiye’yi Birleşik Krallık’ın en büyük eğitim konferansında temsil ediyor
  • Haber İdol
  • Eğitim
  • Millî Eğitim Bakanlığı İngilizce öğretmenleri, Türkiye’yi Birleşik Krallık’ın en büyük eğitim konferansında temsil ediyor

Millî Eğitim Bakanlığı İngilizce öğretmenleri, Türkiye’yi Birleşik Krallık’ın en büyük eğitim konferansında temsil ediyor

ABONE OL
Mayıs 17, 2022 12:50
Millî Eğitim Bakanlığı İngilizce öğretmenleri, Türkiye’yi Birleşik Krallık’ın en büyük eğitim konferansında temsil ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngilizce öğretmenlerinin mesleki ve bireysel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel MüdürlüğüBritish Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle hayata geçen ‘Birlikte İngilizce’ projesi, İngilizce öğretmenlerine fırsatlar yaratmaya devam ediyor. 50 yılı aşkın süredir, dünya çapında İngilizce dili öğretimi alanında gerçekleştirilen en önemli etkinliklerden biri olarak kabul edilen IATEFL Konferansı, bu sene 100'den fazla ülkeden 3 bin İngilizce dili öğretimi uzmanının yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı’ndan üst düzey bir heyeti ağırlıyor. Bu yıl 17-20 Mayıs tarihlerinde Belfast, Birleşik Krallık’ta gerçekleşen IATEFL Konferansı’na, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı İlkay Aydın ve British Council Türkiye Eğitim Direktörü Ayşen Güven ile birlikte, ‘Birlikte İngilizce’ projesinde aktif katılım ve başarı gösteren 17 İngilizce öğretmeni katılım sağladı. 

 

İngilizce alanında tanınmış eğitmenler, teorisyenler, öğretmenler, eğitim yazarları ve yayıncılarla tanışmak ve İngilizce öğretimi alanında çalışan meslektaşlarla fikir alışverişinde bulunmak için eşsiz bir fırsat sunan IATEFL Konferansı, bir dizi konuşma, çalıştay ve forumların olduğu dört günlük bir program sunuyor.  Bugüne kadar Türkiye genelinde 78 ile, 339 ilçeye, 656 okula ve 12.542 İngilizce öğretmenine ulaşılan ‘Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında seçilen 17 İngilizce öğretmeni,   IATEFL Konferansı’nda çalıştaylara ve çalışma gruplarına katıldıktan sonra Mesleki Öğrenme Toplulukları aracılığı ile deneyimlerini meslektaşlarına aktararak topluluklarının mesleki gelişimlerine katkı sağlamaya devam edecekler.

 

Konferans katılımın yanı sıra, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı İlkay Aydın ve katılımcı öğretmenler, Kuzey İrlanda eğitim sistemi ve hizmetiçi eğitim modeli hakkında bilgi almak için British Council Kuzey İrlanda Ülke Direktörü ile birlikte okul ziyaretleri gerçekleştirdiler ve Kuzey İrlanda’nın tarihi hakkında bilgi aldılar.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı İlkay Aydın, proje hakkında “Birlikte İngilizce projesi kapsamında, İngilizce öğretmenlerimizin uzun süredir yürüttüğü Mesleki Öğrenme Toplulukları ile akran dayanışması ve akran öğrenme, öğretmenlerin mesleki gelişimine etkin bir şekilde entegre edilmiştir. Aktif olarak sahada görev yapan yaklaşık 650 yürütücü öğretmenimiz, edindikleri deneyimleri meslektaşları ile bu topluluklar aracılığıyla paylaşmaktadır. Verdiğimiz eğitimler sonrasında yapılan seminerler ile hâlihazırda ortaokullarda görev yapmakta olan yaklaşık 12.500 öğretmenimize ulaştık. Önümüzdeki süreçte, ilk, orta ve lise olmak üzere tüm kademelerden eğitim alacak bin yürütücü öğretmenimiz ile 20 binden fazla öğretmenimize ulaşmayı ve daha çok öğretmenimizin sınıflarına iyi uygulama örneklerini taşımalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. İyi uygulamaların paylaşımı sayesinde, yabancı dil öğretimi alanında fark yaratacak bir değişiklik hedeflemekteyiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, projede gelinen noktayı şu sözlerle ifade etti: “Birlikte İngilizce projesi kapsamında, İngilizce öğretmenlerimizi Birleşik Krallık’ın en büyük İngilizce konferansı olan IATEFL ile bir araya getirmekten çok mutlu ve heyecanlıyız. Projenin başından beri, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sabancı Vakfı ile birlikte projemize dahil olan ve eğitimlerimize katılan öğretmenler için bir teşvik sistemi geliştirmeyi hedefledik. İngilizce öğretmenlerimizi, uluslararası bir dil konferansında Birleşik Krallık ve diğer ülkelerden meslektaşlarıyla bir araya getirmek bunu bir parçası oldu. Konferans sonrasında  buradaki kazanımlarımızı, önümüzdeki Haziran-Ekim ayları arasında eğitim alacak bin yeni Mesleki Öğrenme Topluluğu yürütücüsü öğretmenimize aktaracağız ve bu uluslararası mesleki etkileşimin artarak devam etmesini hedefliyoruz”.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.