DOLAR 17,9709 0.29%
EURO 18,3085 0.34%
ALTIN 1.026,340,34
BITCOIN 4329605,14%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ICF Türkiye BB: “ICF Türkiye” ve “TÜRGÖK” iş birliği-“Sesten Gönüle” 2. Dönem
  • Haber İdol
  • Gündem
  • ICF Türkiye BB: “ICF Türkiye” ve “TÜRGÖK” iş birliği-“Sesten Gönüle” 2. Dönem

ICF Türkiye BB: “ICF Türkiye” ve “TÜRGÖK” iş birliği-“Sesten Gönüle” 2. Dönem

ABONE OL
Nisan 29, 2022 14:11
ICF Türkiye BB: “ICF Türkiye” ve “TÜRGÖK” iş birliği-“Sesten Gönüle” 2. Dönem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ICF Türkiye ve TÜRGÖK iş birliğinde bir yıl önce başlatılan “Sesten Gönüle” projesinin 2. Dönemi başlıyor. Projenin ikinci döneminde, üniversite mezunu, işe girmiş veya iş arayan, 20-32 yaş arası TÜRGÖK üyesi görme özürlü 30 gencin, ICF Türkiye üyesi koçlardan 6 seanslık koçluk hizmeti alacağı vurgulandı. Gönüllülük esasıyla hayata geçirilen projenin ikinci döneminin, Temmuz ayında tamamlanması öngörülüyor. 

 

Koçluk mesleğinin global tepe kuruluşu ICF’in ülkemizdeki tek yetkili kuruluşu ICF Türkiye ile görme özürlülerin eğitimleri ve kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden, Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığı TÜRGÖK’ün (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği), 1 sene önce başlattıkları “Sesten Gönüle” projesinin 2.Dönemi başlıyor. Yeni dönemin protokolü TÜRGÖK ve ICF Türkiye yetkilileri arasında imzalandı. Yeni dönem 9 Mayıs 2022’de online platformda TÜRGÖK ve ICF Türkiye yetkilileri, gönüllü koçlar ve koçluk alacak görmeyen gençler ile yapılacak açılış ile başlayacak.

 

TÜRGÖK üyesi, üniversite mezunu 30 genç, ICF Türkiye üyesi gönüllü koçlardan ücretsiz hizmet alacak 

 

Görmeyen gençlerin hayatına koçlukla dokunup, geleceklerini aydınlatmayı amaçlayan gönüllü koçluk projesinin ikinci döneminde, üniversite mezunu, işe girmiş veya iş arayan, 20-32 yaş arası TÜRGÖK üyesi görme özürlü 30 gencin, ICF Türkiye üyesi koçlardan 6 seanslık ücretsiz koçluk hizmeti alacağı vurgulandı. Tamamen gönüllülük esasıyla hayata geçirilen projenin ikinci döneminin, iki haftada bir yapılacak seans ile bu yılın Temmuz ayında tamamlanması öngörülüyor. 

 

Projenin ilk döneminde, üniversiteye başlamış TÜRGÖK’lü 30 genç aynı hizmeti almıştı

 

Sesten Gönüle projesinin ilk döneminde ise, üniversiteye yeni başlamış 30 TÜRGÖK üyesi görmeyen genç koçluk hizmetlerinden yararlanmıştı. 

 

Görmeyenlerin kendi kitaplıklarını oluşturma fırsatı

 

11 yaşında görme yeteneğini kaybeden, Altı Nokta Körler Derneği’nin kurucularından eğitimci, yazar ve avukat Gültekin Yazgan tarafından kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Türkiye’nin her yerine ve ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika, Almanya’ya ücretsiz ve geri iadesiz hizmet veriyor. Hizmet ulaştırdığı görme özürlü üye sayısı 6000’i aştı. TÜRGÖK, görme özürlülerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden, Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığıdır. Kitaplık hizmeti alan görmeyenler bu vasıta ile kendi kitaplıklarını da oluşturmaktalar. 

 

Tülay Yazgan: “Projenin ilk döneminde destek alan üyelerimizin kendilerine güvenleri artmış, hedeflerini belirleme ve onlara ulaşma konusunda yol kat etmişlerdir.”

 

TÜRGÖK Başkanı Tülay Yazgan, projenin ilk döneminde destek alan TÜRGÖK üyelerinin kendilerine güvenlerinin arttığını, hedeflerini belirleme ve onlara ulaşma konusunda oldukça yol kat ettiklerini belirterek; “Üyelerimizin bu ikinci dönemden de yararlanacağına inanıyor ve bu olanağı sunan ICF Türkiye’ye ve gönüllü koçlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bu dönemde, üniversite mezunu olup da işe girmiş veya iş arayan, 20 -32 yaş arası TÜRGÖK üyesi görme özürlü 30 gence, ICF TÜRKİYE üyesi koçlar 6 seans ücretsiz koçluk hizmeti verecektir. İki haftada bir yapılacak bu çalışmaların Mayıs 2022 – Temmuz 2022 arası tamamlanması öngörülmektedir.” dedi. 

 

Birsen Efeoğlu: “Koçluk alan görmeyen üyelerimiz büyük bir özgüven sahibi oldu, o zamana kadar yapmayı düşünemedikleri, cesaret edemedikleri işlere giriştiler, yaşamlarında olumlu bir atılım içindeler.”

 

TÜRGÖK Yönetim Kurulu Üyesi ve proje sorumlusu Birsen Efeoğlu ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Koçluk alan görmeyen üyelerimiz büyük bir özgüven sahibi oldu, o zamana kadar yapmayı düşünemedikleri, cesaret edemedikleri işlere giriştiler, yaşamlarında olumlu bir atılım içindeler. Gönüllü koçlara, bu projeyi gerçekleştiren ICF Türkiye’ye candan teşekkür ederiz.” dedi. 

 

Çakır Dilek Yunar: “ICF Türkiye olarak sorumluluklarımızın bilinciyle, paydaşlarımızla el ele, gönül gönüle, koçluk projelerimizi geliştirmeye, yenilerini var etmeye kararlılıkla devam ediyoruz.” 

 

ICF Türkiye Başkan Yardımcısı Çakır Dilek Yunar ise, ICF Türkiye olarak sorumluluklarının bilinciyle, paydaşlarıyla el ele, gönül gönüle koçluk projeleri geliştirmeye, yenilerini var etmeye kararlılıkla devam ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Sesten Gönüle projemizde, değerli TÜRGÖK Yönetimi ile el ele, toplumsal fırsat eşitliğine hizmet etmekten dolayı mutlu ve gururluyuz. Bu vizyondaşlık ve gönüldaşlık yolculuğumuz için TÜRGÖK yönetimine, gönüllü koçlarımızın her birine bin teşekkür. Diliyoruz ki bu proje de pek çok projemiz gibi büyüyerek nice dönemlere-yıllara ulaşacaktır.” 

 

İlkay Öğrenci, “Projenin birinci dönemi, hem koçluk alanlar hem de gönüllü koçlarımız için değişim ve gelişim yolculuğumuza güçlü katkılar sağladı.”

 

ICF Türkiye Ege Bölge Sorumlusu ve Sesten Gönüle Proje Lideri İlkay Öğrenci ise şöyle konuştu: “Projenin birinci dönemi, hem koçluk alanlar hem de gönüllü koçlarımız için değişim ve gelişim yolculuğumuza güçlü katkılar sağladı. Her iki gruptan da proje sonunda aldığımız umut dolu geri bildirimlerin gücüyle ikinci döneme heyecanla başlıyoruz. Ayrıca, projemizin ICF Foundation ‘Gift of Coaching Collections’a, ‘Koçluğun Güçlü Yanlarını Görmeye Yardım” başlığı ile dahil olmasından gurur duyuyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.